Jaki styl i kolor firan wybrać do salonu

Centrum domu, które jest szczególnie często odwiedzane nie tylko przez członków rodziny, ale także przez osoby postronne, musi robić wrażenie. Spójny styl, wygodne meble i, oczywiście, tekstylia okienne to jest to, co tworzy wnętrze. Jak wybrać odpowiednie zasłony do salonu, aby nie przytłoczyć małego pokoju i nie zubożyć przestronnego, poniżej kilka wskazówek.

Styl domu lub mieszkania

Szykowne firany do salonu dla gości są całkowicie nieodpowiednie zarówno w minimalizmie, jak i w high-tech. Tam popularne są rolety lub lekkie zasłony na stalowych karniszach. Z drugiej strony, w przytulnych pomieszczeniach wiejskich lub klasycznych surowe zasłony są przeciwwskazane. Zachęca się do stosowania warstw, jasności i naturalności.

Ciekawą opcją są nowoczesne zasłony do salonu. Mają imponującą długość, ponieważ wysokie sufity są niezbędne w stylu wiejskiego domu, monochromatyczne kolory i piękne draperie. Ważne jest, aby wykonać kontrastowe warstwy, tiul lub lambrekin w jednym odcieniu, główne tkaniny w innym odcieniu.

Paleta otoczenia i kolor tkaniny

Z reguły opcje dla zasłon w salonie są wybierane zgodnie ze ścianami i meblami. Jednak w tym przypadku tkanina nie jest wykonana w tym samym schemacie kolorystycznym, lecz z rozbieżnością kilku tonów. Sofy i fotele mogą być identyczne tylko z drzwiami wewnętrznymi, w przeciwnym razie okna nie będą się wyróżniać. Ważne jest, aby skupić się na największym elemencie wnętrza.

Prawie zawsze wygrywają kolory biały i beżowy

Bardzo rzadko stosuje się krzykliwe, monochromatyczne zasłony, które męczą wzrok, dom nie jest miejscem bitew, tu się odpoczywa. Nie myśl, że zasłony w pastelowych kolorach nie spełniają funkcji zaciemniającej przed jaskrawymi promieniami słonecznymi, wręcz przeciwnie, jasna tkanina będzie je niezawodnie odbijać, a gęsta faktura nie przepuści ciepła.

Akcesoria towarzyszące – karnisze, sznurki, zawiasy, pierścienie

Ważne jest, aby dopasować je do tekstyliów. Na przykład motywy rustykalne sprawdzą się w przypadku pętli wykonanych z tej samej tkaniny co zasłony, natomiast minimalizm lub styl high-tech powitają w salonie zasłony na oczkach, dużych stalowych lub plastikowych pierścieniach.

Można też pobawić się karniszami. Białe, lekkie tkaniny nie pasują do ciężkich karniszy, lepiej sprawdzą się sznurkowe. W przypadku ciężkich zasłon ten wariant nie jest odpowiedni. Materiał będzie się uginał i sprawi, że otwór okienny będzie wyglądał brzydko. Nowe, nowoczesne style: minimalizm, high-tech – będą aprobować metal w naturalnym kolorze czy karnisze ze stali nierdzewnej.

About the Author

You may also like these